Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par akupunktūru
Vai akupunktūra ir sāpīga?
Tas ir visbiežāk uzdotais jautājums. Parasti adatu ievietošana ir diezgan nesāpīga. Adatas ir ļoti asas un tievas - tikai 0,12 līdz 0,25 mm diametrā.
Pēc tam, kad adatas ievietota pareizajā vietā, ārsts dažkārt viegli stimulē adatu, maigi manipulējot ar to. Pacientam pēc tam parasti rodas smaguma sajūta vai viegla tirpšana. Šī īpatnējā sajūta ir būtiska, lai stimulētu ķermeņa atbildes reakciju uz ārstēšanu.
Lielākai daļai pacientu šīs sajūtas neliekas sāpīgas. Ja pacients atnācis uz adatu terapijas seansu pirmo reizi, adatu terapija tiek veikta ļoti uzmanīgi.
Vai akupunktūra ir droša?
Ar akupunktūras bīstamību domā galvenokārt infekcijas draudus un orgānu punkciju. Blakusparādības ir ļoti retas un minimālas.Manā akupunktūras praksē es ievēroju visas higiēnas prasības atbilstoši labas prakses standartiem. Es izmantoju tikai vienreizējas lietošanas adatas, kas ir sterilizētas ražošanas procesā.
Vai akupunktūrai ir blakusparādības?
Bieži pirmajās ārstēšanas reizēs rodas dziļa relaksācijas sajūta vai pat neliela dezorientācija tūlīt pēc seansa. Lielākā daļa cilvēku uzskata to par ļoti patīkamu un nomierinošu sajūtu, kas ilgst aptuveni vienu vai divas stundas.Reizēm ārstēšanas sākumā novēro sākotnējo simptomu paasināšanos, kas ilgst vienu vai divas dienas. Var būt citas vispārējas izmaiņas, kā, piemēram, apetītes izmaiņas, miegainība, emocionālā stāvokļa un zarnu darbības izmaiņas. Tam nevajadzētu radīt bažas, jo paasināšanās liecina par organisma atbildes reakciju un parasti ir laba zīme turpmākai sekmīgai ārstēšanai. Tomēr par visām sajūtām jāstāsta ārstam.
Negatīvi blakusefekti pareizi veiktai akupunktūrai ir ļoti reti. Tā kā akupunktūra izraisa paša organisma atveseļošanās dabiskās reakcijas, ir ļoti grūti stimulēt organisma atbildes reakciju tādā veidā, kas pēc savas būtības ir neveselīgi.
Vēlamas blakusparādības ir tās, ka akupunktūra iedarbojas uz visu ķermeni kopumā, uzlabojot vispārējo veselības stāvokli. Pacienti bieži saka, ka izzudušas vai mazinājušās sūdzības, par kurām viņi man nav teikuši sākumā.
Kā adatu terapija darbojas?
Ķīnas tradicionālā medicīnā ir ļoti atšķirīga no Rietumu medicīnas. Tā uzskata, ka sāpes un slimības ir līdzsvara zuduma un enerģijas bloku rezultāts. Akupunktūra novāc blokus un atbrīvo enerģijas plūsmu.Mūsdienu pētījumi ir apliecinājuši akupunktūras klīnisko efektivitāti, tomēr diemžēl vēl nav pilnībā izskaidrojuši visus akupunktūras iedarbības efektus no Rietumu medicīnas viedokļa.
No Rietumu medicīnas viedokļa adatas, stimulējot nervu sistēmu, izraisa lavīnveida jeb kaskādes veida organisma atbildes reakcijas. Tās ir endorfīna un hormonu atbrīvošanās, sāpju un iekaisuma mazināšanās un tādu ķermeņa funkciju stimulēšana kā imūnās reakcijas, asinsrite un limfasrite, asinsspiediena un ķermeņa temperatūras regulēšana.
Īsi sakot, akupunktūra stimulē cilvēka iedzimtos atveseļošanās mehānismus.
Cik bieži jāveic akupunktūras procedūras?
Ārstēšana ar akupunktūru vienmēr ir individuāla. Akupunktūru akūtos gadījumos veicu katru dienu, hroniskos – 2 līdz 3 reizes nedēļā vai 1 reizi nedēļā pie vielu maiņas traucējumiem. Parasti hroniskos gadījumos nepieciešami 8-10-12 seansi vienu reizi nedēļā. Kad panākta organisma atbildes reakcija, dažkārt terapiju var turpināt vēl retāk, līdz sasniegts vēlamais rezultāts.
Vai man jātic adatu terapijai, lai tā darbotos?
Nē, adatu terapija ir efektīva maziem bērniem un dzīvniekiem.Tomēr pozitīva domāšana ir priekšrocība jebkurā ārstniecības procesā.
Vai akupunktūra būs vienīgā metode, ko pielietos?
Nē. Vairumā gadījumu es noskaidrošu visus apstākļus, kas noveduši līdz slimībai vai traucējumam, tad ieteikšu uztura un dzīvesveida izmaiņas, lai paātrinātu atveseļošanos un novērstu slimības atkārtošanos.Ja būs nepieciešams, ieteikšu nepieciešamās fizikālās terapijas un masāžas procedūras, ārstniecisko vingrošanu u.c.
Ko var ārstēt ar akupunktūru?
Akupunktūru var izmantot, lai ārstētu dažādas slimības, tostarp:- Neiroloģiskas slimības, piemēram, galvassāpes un migrēnu, bezmiegu, nervu spriedzi, insulta sekas, sejas nerva neirītu, trīszaru nerva neiralģiju, perifēras neiropātijas, roku tirpšanu un reiboņus.
- Nervu sistēmas darbības traucējumus, piemēram, trauksmi, depresiju, nervozitāti, emocionālus traucējumus un veģitatīvo distoniju.
- Sirds un asinsvadu slimības, piemēram, paaugstinātu asinspiedienu, sliktu mikrocirkulāciju, aukstas rokas un pēdas.
- Elpošanas sistēmas slimības, piemēram, bronhiālo astmu, bronhītu, tonsilītu, alerģisko rinītu, sinusītu, laringītu, biežas saaukstēšanās.
- Gremošanas sistēmas slimības, piemēram, barības vada spazmas, palielinātu kuņģa “skābumu”, gastrītu, vēdera pūšanos, resnās zarnas iekaisumus, caureju un aizcietējumus, hemoroīdus, aknu un žultspūšļa darbības traucējumus.
- Uroģenitālās sistēmas slimības, piemēram, cistītu, prostatītu, zemu seksuālo vitalitāti, urīna aizturi, enurēzi un urīnpūšļa disfunkciju.
- Ginekoloģiskās slimības, piemēram, premenstruālo sindromu, neregulāras menstruācijas, patoloģisku dzemdes asiņošanu vai izdalījumus, hormonālus traucējumus, traucējumus, kas saistīti ar menopauzi, neauglību.
- Ādas slimības, piemēram, ekzēmu, dermatītu, neirodermītu, herpes zoster, matu izkrišanu.
- Balsta un kustību sistēmas slimības, piemēram, osteoartrītu, muguras sāpes, plecu un kakla sāpes, "iesaldētu plecu" un "tenisa elkoni", muskuļu krampjus.
- Sporta traumu sekas.
- Smēķēšanas atkarību.
- Lieko svaru.